„Икономически бюлетин на ЕЦБ“: Паричната политика става все по-малко рестриктивна

Пониженията на лихвените проценти водят до поевтиняване на новите кредити за фирмите и домакинствата и кредитният растеж се ускорява

автор: Цветилена Симеонова публикувано на: 20.03.2025 прегледи: 35
„Икономически бюлетин на ЕЦБ“: Паричната политика става все по-малко рестриктивна

БНБ публикува втори брой на „Икономически бюлетин на ЕЦБ“. Изданието съдържа анализ на състоянието на икономиката и на рисковете за ценовата стабилност.

„На заседанието си на 6 март 2025 г. Управителният съвет взе решение да намали с 25 базисни точки трите основни лихвени процента на ЕЦБ. По-конкретно, решението да се понижи лихвеният процент по депозитното улеснение, чрез който Управителният съвет задава курса на паричната политика, се основава на актуализираната оценка на прогнозата за инфлацията, динамиката на базисната инфлация и устойчивостта на трансмисионния механизъм на паричната политика“, се посочва в анализа.

Процесът на дезинфлация протича в съответствие с предвижданията. Като цяло инфлацията продължи да се развива според очакванията на експертите, а макроикономическите прогнози от март 2025 г. на експертите на ЕЦБ за еврозоната са в синхрон с предходните предвиждания за инфлацията. Настоящите прогнози предвиждат общата инфлация да бъде на средно равнище от 2,3% през 2025 г., 1,9% през 2026 г. и 2,0% през 2027 г. Възходящата ревизия на общата инфлация за 2025 г. отразява по-значителната динамика на цените на енергията. По отношение на инфлацията (без енергията и храните) експертите прогнозират съответно 2,2% през 2025 г., 2,0% през 2026 г. и 1,9% през 2027 г.

Повечето измерители на базисната инфлация сочат, че тя ще се стабилизира трайно на равнище около средносрочната цел от 2% на Управителния съвет. Вътрешната инфлация остава висока най-вече поради факта, че заплатите и цените в някои сектори все още се приспособяват със значително закъснение към миналия инфлационен скок. Растежът на заплатите обаче се забавя според очакванията, а печалбите отчасти смекчават въздействието върху инфлацията.

Паричната политика става все по-малко рестриктивна, тъй като пониженията на лихвените проценти водят до поевтиняване на новите кредити за фирмите и домакинствата и кредитният растеж се ускорява. Същевременно неблагоприятно влияние върху облекчаването на условията за финансиране оказва фактът, че повишенията на лихвите в минали периоди все още се отразяват върху обема на кредитите, а кредитирането остава като цяло слабо. Икономиката е изправена пред продължаващи предизвикателства и експертите на ЕЦБ отново намалиха прогнозните стойности за растежа – до 0,9% за 2025 г., 1,2% за 2026 г. и 1,3% за 2027 г. Низходящите ревизии за 2025 г. и за 2026 г. отразяват по-ниския износ и продължаващото намаляване на инвестициите, отчасти породени от високата несигурност на търговската политика, както и от по-широката политическа несигурност. Нарастващите реални доходи и постепенно отслабващите ефекти от предишни повишения на лихвените проценти остават основните фактори, подкрепящи очакваното нарастване на търсенето в бъдеще.

Управителният съвет е решен да гарантира устойчивото стабилизиране на инфлацията на средносрочното ѝ целево равнище от 2%. Особено в настоящите условия на нарастваща несигурност той ще следва основан на данните подход, заседание по заседание, за определяне на подходящата позиция по паричната политика. По-специално, решенията на Управителния съвет за лихвените проценти ще се основават на оценката му за перспективата за инфлацията с оглед на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на базисната инфлация и силата на трансмисионния механизъм на паричната политика. Той не се ангажира предварително с определена траектория на лихвените проценти.

Пълния анализ може да видите тук.