МС одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка
Причините, които налагат приемането на акта, са свързани с констатациите в Конвергентните доклади на ЕЦБ и ЕК, изготвени през 2024 г.
Със свое решение правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за Българската народна банка, съобщиха от правителствената информационна служба.
С одобрения проект се цели постигане на пълно правно съответствие на новия Закон за Българската народна банка, който влиза в сила от датата на приемане на еврото в Република България, с изискванията на Договора за функциониране на европейския съюз и У става на Европейската система на централни банки и Европейската централна банка за институционална и персонална независимост на централната банка във връзка с реда за назначаване на служебно правителство, предвиден в чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България.
Причините, които налагат приемането на акта, са свързани с констатациите в Конвергентните доклади на Европейската централна банка и Европейската комисия, изготвени през 2024 г. В доклада на ЕЦБ за 2024 г. се посочва, че рискът управителят или подуправител да заемат длъжността на служебен министър-председател, което е несъвместимо с позицията в Българската народна банка, би бил достатъчно смекчен само с изискването управителят или подуправителят да подадат оставка при назначаването им за служебен министър-председател. Аналогично е и заключението на ЕК, съгласно което запазването на ефективно и независимо функциониране на БНБ може да се постигне чрез напускане на управителя или подуправител от поста в БНБ, в случай на назначаването им за служебен министър-председател.
Предложените промени в новия Закон за Българската народна банка предвиждат, че в случай че управителят, съответно подуправител на БНБ, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията на Република България, същият подава оставка от заеманата от него позиция в централната банка. Това е в съответствие с член 130 от ДФЕС и гарантира съблюдаване на принципа на институционална независимост на централната банка.
Проектът на закон е съгласуван с Европейската комисия и Европейската централна банка, които са изразили своите положителни становища по него.