Одобрени са промени в Закона за платежните услуги и платежните системи
Те са свързани с въвеждането на еврото в България
Със свое решение правителството одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, съобщиха от правителствената информационна служба.
Законопроектът цели осъвременяване на правната рамка по отношение на плащанията, осигуряване на стриктно съответствие с европейските правни актове в областта на платежните услуги и системи, както и подпомагане осъществяването на платежен надзор върху операторите на платежни системи, доставчиците на платежни услуги и издателите на електронни пари в страната. С промените се постига хармонизиране на надзорните практики на Българската народна банка (БНБ) в областта на платежния надзор с практиките на Евросистемата. Предвидени са редакции от техническо естество с цел подготовка на платежните услуги и платежните системи за предстоящото въвеждане на еврото като официална парична единица в Република България. Предложени са изменения, свързани с преустановяване на функционирането на оперираната от БНБ платежна система за брутен сетълмент в реално време (РИНГС), считано от датата на въвеждане на еврото в Република България. Тези промени ще адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната. В тази връзка със законопроекта се осигурява и съответствие с правилата на Трансевропейската автоматизирана система за брутен сетълмент на експресни преводи в реално време (ТARGET). Приемането на тези разпоредби на по-ранен етап е необходимо с цел обезпечаване и техническа подготовка на платежните системи в България при използване на единната европейска валута.
Предложени са също така и промени за повишаване на ефективността на осъществявания от БНБ платежен надзор и обезпечаване на изпълнението на отделни надзорни правомощия, както за въвеждане на измененията, предвидени в Регламент (ЕС) 2024/886 на Европейския парламент и на Съвета от 13 март 2024 година за изменение на регламенти (ЕС) № 260/2012 и (ЕС) 2021/1230 и на директиви 98/26/ЕО и (ЕС) 2015/2366 по отношение на незабавните кредитни преводи в евро ( с цел обезпечаване на предоставянето на незабавни кредитни преводи в евро по ефективен и конкурентен начин). С последните ще се осигури по-широко разпространение на незабавните кредитни преводи, които представляват ключова технологична иновация в областта на платежните услуги, тъй като позволяват освобождаване на средства, блокирани във финансовата система, да станат незабавно достъпни за потребление и инвестиции от страна на потребителите и предприятията.
В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта са предложени и промени в Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране. С промените се цели въвеждане на мерки по прилагането на Регламент (ЕС) 2023/606 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2023 година за изменение на Регламент (ЕС) 2015/760 относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции по отношение на изискванията, свързани с инвестиционните политики и условията за дейността на тези фондове. Измененията в Регламент (ЕС) 2015/760 налагат необходимостта в националното законодателство да се разшири достъпът на непрофесионалните инвеститори до такива фондове чрез улесняване предлагането на дяловете и акциите им от страна на лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове с произход от България или друга държава членка.