47 лева на ден са средствата през първата година от майчинството

67 лева е средният размер на дневните средства при бащинство или почти двойно на майчинството за първата година от раждането на детето

автор: Александра Тодорова публикувано на: 25.05.2021 прегледи: 720
47 лева на ден са средствата през първата година от майчинството

Средно 47 лева или с 5 лева повече спрямо маналата година са дневните средства, които вземат родителите през първата година от майчинствато, сочат данните на НСИ.

За грижите през първата годинка на детето по закон родителите получават майчинство в размер на 90% от работната заплата. По последни данни 103 888 е броят на родителите, които са използвали обезщетение за бременност и раждане за 2020 г.

Тенденцията сред бащите, които поемат грижите за децата си, е намаляваща. По закон те имат право да отменят майката в грижите до 6 месеца след раждане на бебето. През 2020 г. 310 татковци са избрали да използват бащинство, като тяхното обезщетение възлиза на средно 63 лева на ден или почти двойно, в сравнение с дневните, полагащи се на майката.

Общата сума на изплатените средства за майчинство е близо 500 000 лева, като средно един човек е получил близо 5000 лева. 73 000 е броят на родителите, решили да гледат децата си вкъщи до навършване на две годинки. За втората година от майчинството те получават 380 лева, с което намалява и средният размер на обезщетението до 17 лева на ден. 15 138 души от общо 87 833 са се върнали на работа през втората година от майчинството и вземат 190 лева от полагащото се обезщетение за втората година.

Кодексът за социално осигуряване дава и опция на всеки родител да се върне на работа след 135-ия ден от раждането на детето, за което ще получи бонус в размер на 50% от майчинството, до навършване на 2-годишна възраст на детето, плюс заплатата. По данни на НОИ само 777 майки са се възползвали от тази опция и са избрали да се върнат на работа през първата година от майчинството си.

Сред малко възползвалите се от бащинство са работещите в IT сектора. Това се дължи на законовото ограничението, което срещат, при получаване обезщетенията при бащинство. Често техните възнаграждения надскачат максималния осигурителен доход, който е 3000 лева, а бащинството не може да е повече от 90% от него.