Салдото по КПФ е излишък от 0,4 млрд. лева за първото тримесечие на 2024 г.

Приходите, помощите и даренията нарастват със 7,5% на годишна база

автор: Милен Николов публикувано на: 02.04.2024 прегледи: 55
Салдото по КПФ е излишък от 0,4 млрд. лева за първото тримесечие на 2024 г.

На база на предварителни данни и оценки се очаква бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на месец март 2024 г. да бъде излишък в размер на 0,4 млрд. лева (0,2% от прогнозния БВП), показват данните на Министерството на финансите. Приходите, помощите и даренията по КФП към март 2024 г. нарастват с около 7,5% спрямо същия период на предходната година.

В края на месец март Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) е изплатил в пълен размер всички задължения към производители на електрическа енергия в изпълнение на чл. 36б, ал. 1 от Закона за енергетиката.

Основни параметри по КФП на база предварителни данни и оценки:

Приходите, помощите и даренията по КФП към март 2024 г. се очаква да бъдат в размер на 15,8 млрд. лева и нарастват с 1,1 млрд. лева (7,5%) спрямо отчетените за първото тримесечие на 2023 г. Съпоставени със същия период на предходната година данъчните приходи нарастват в номинално изражение с 0,3 млрд. лева. Приходите от осигурителни вноски нарастват с около 0,5 млрд. лева, приходите от преки данъци – с около 0,2 млрд. лева, а косвените данъци са близки до отчетените за първото тримесечие на 2023 г. Отчита се базов ефект в частта на другите данъци основно в две направления. Първо, целевите вноски от производителите на електрическа енергия по бюджета на ФСЕС намаляват във връзка с нормализирането на цените на електрическата енергия на Българската независима енергийна борса. Второ, постъпленията намаляват от временната солидарна вноска за дружествата и местата на стопанска дейност от Съюза, извършващи дейност в отраслите на суровия нефт, природния газ, въглищата и нефтопреработването за генерираните свръхпечалби съгласно член 14 от Регламент (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 г. относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията.

Постъпленията от помощите и дарения (основно грантове по програмите и фондовете на ЕС) нарастват с около 0,9 млрд. лева, докато неданъчните приходи са по-ниски от отчетените за същия период на предходната година поради спад при постъпленията от продажба на квоти за емисии на парникови газове по бюджета на ФСЕС.

Разходите по КФП (вкл. вноската на Република България в бюджета на ЕС) към март 2024 г. възлизат на 15,4 млрд. лева, което е 18,9% от годишните разчети. В отделните разходни показатели нарастване има при социалните разходи вследствие на изплатените по-високи пенсии след влязлото в сила увеличение от юли 2023 г., както и на по-високите разходи за персонал след увеличението на възнагражденията на педагогическия персонал и при някои други администрации с приетия в средата на 2023 г. ЗДБРБ за 2023 г. и други.

Частта от вноската на Република България в бюджета на ЕС, изплатена към 31.03.2024 г. от централния бюджет, възлиза на 0,3 млрд. лева, което е в изпълнение на действащото към момента законодателство в областта на собствените ресурси на ЕС.