Hewlett-Packard – от първия настолен калкулатор до принтери и компютри

автор: Милен Николов публикувано на: 29.01.2024 прегледи: 1139 уникалност: 100%
Hewlett Packard Logo

Hewlett-Packard Company е американска компания, предлагаща голямо разнообразие от хардуерни компоненти, както и софтуер и свързани услуги за потребители и предприятия. Тя е основна марка в историята на компютрите и свързаните с тях продукти. През 2015 г. компанията се разделя на две: HP Inc. (персонални компютри и принтери) и Hewlett Packard Enterprise (корпоративни продукти и услуги). Седалището се намира в Пало Алто, Калифорния, САЩ.

Hewlett-Packard е основана на 1 януари 1939 г. от Уилям Р. Хюлет и Дейвид Пакард, двама млади мъже, наскоро завършили електроинженерство в Станфордския университет. Това е първата от многото технологични компании, които се възползват от идеите и подкрепата на професора по инженерство Фредерик Терман, който поставя началото на силната връзка между Станфорд и това, което в крайна сметка се оформя като Силициевата долина. През годините компанията изгражда репутация на производител на сложна апаратура. Първият ѝ клиент е Walt Disney Productions, която закупува осем аудиоосцилатора, за да ги използва при създаването на своя пълнометражен анимационен филм Fantasia (1940 г.). По време на Втората световна война компанията разработва продукти за военни приложения, които са толкова важни, че Дейвид Пакард е освободен от военна служба, докато Хюлет служи в армейския Сигнален корпус. По време на войната компанията работи с Военноморската изследователска лаборатория за създаване на противорадарна технология и усъвършенствани предпазители за артилерийски снаряди.

Следвоенен растеж

След войната Пакард отговаря за бизнеса на компанията, докато Хюлет ръководи усилията за научноизследователска и развойна дейност. Поради следвоенния спад в договорите за отбрана, през 1947 г. Hewlett-Packard се връща към нивата на приходите от военните години, но впоследствие непрекъснато се развива чрез стратегия за диверсификация на продуктите. Един от най-популярните ранни продукти е високоскоростен честотен брояч, който е въведен в експлоатация през 1951 г. Той е използван на бързо развиващия се пазар на FM радио и телевизионни станции за точно задаване на честотите на сигнала в съответствие с разпоредбите на Федералната комисия по комуникациите. Военните продажби по време на Корейската война също увеличават приходите на компанията.

За да подпомогне финансирането на разработването на нови продукти, Hewlett-Packard набира пари чрез издаване на публични акции през 1957 г. Освен това тя предприема продължителна кампания за разширяване на продуктовата си линия чрез придобиване на компании, започвайки годината, след като става публична, с покупката на F.L. Moseley Company, производител на графични записващи устройства. През 1961 г. тя навлиза в здравния сектор с покупката на производителя на медицински инструменти Sanborn Company.

HP-35 от 1972 год
първа версия на калкулатор HP-35 от 1972 год.

През 1964 г. уредите на Hewlett-Packard получават международно признание с технологичен рекламен трик. Инженерите на компанията обиколят по света с нейния инструмент HP 5060A с цезиев лъч, за да синхронизират атомните часовници по земното кълбо с точност до една милионна от секундата. Четири години по-късно компанията представя първия настолен калкулатор. През 1972 г., използвайки усъвършенствана технология за интегрални схеми, Hewlett-Packard представя първия калкулатор с джобен размер. Продаван на една шеста от цената на оригиналния настолен модул, джобният калкулатор в крайна сметка измества сметачната линия, използвана дотогава за изчисления.

Въпреки че компанията никога не е разработвала оръжейни системи, през цялата си история тя зависи силно от военните поръчки и разходите за отбрана, тъй като нейните инструменти са използвани за разработване и тестване на военни продукти, особено след като оръжейните системи стават по-зависими от електронните и полупроводниковите технологии. Военният опит на Hewlett-Packard е подчертан през 1969 г., когато президентът на САЩ. Ричард М. Никсън назначава Пакард за заместник-министър на отбраната, от който пост той ръководи първоначалните планове за разработването на две от най-успешните програми за реактивни самолети в страната – самолетите F-16 и A-10.

Компютърен бизнес

Първият компютър на Hewlett-Packard, HP 2116A, е разработен през 1966 г. специално за управление на устройствата за тестване и измерване. През 1972 г. компанията пуска миникомпютъра HP 3000 с общо предназначение в бизнеса – продуктова линия, която остава в употреба и днес. През 1976 г. стажантът в компанията Стивън Г. Возняк създава прототип за първия персонален компютър (PC) и го предлага на ръководството. Hewlett-Packard отказва и дава на Возняк всички права върху идеята му. По-късно той се присъединява към Стивън П. Джобс, за да създаде Apple Computer, Inc. (сега Apple Inc.).

През 1980 г. Hewlett-Packard представя първия си настолен компютър, HP-85. Тъй като е несъвместим с IBM PC, който става индустриален стандарт, HP-85 се проваля. Следващият голям опит на компанията на пазара за персонални компютри е моделът HP-150, който има сензорен екран и е съвместим с IBM PC. Макар и интересен от техническа гледна точка, той също се проваля на пазара. Първият успешен продукт на компанията на пазара за персонални компютри всъщност е принтер – HP LaserJet, който се появява през 1984 г. Той си спечелва възторжени отзиви и са реализирани огромни продажби, като принтерът се превръща в най-успешния продукт на Hewlett-Packard.

В средата на 80-те години на миналия век Hewlett-Packard разбира, че губи бизнес позиции в основните области на науката и инженерството в полза на конкурентни компании за компютърни работни станции като Sun Microsystems, Inc., Silicon Graphics, Inc. и Apollo Computer. През 1989 г. Hewlett-Packard купува Apollo, за да стане производител номер едно на работни станции – позиция, която споделя със Sun и по-късно с Dell Inc.

В началото на 90-те години на миналия век компанията не успява да постигне някои цели за приходи и печалба, което води до рязък спад в цената на акциите. В резултат на това Пакард, който вече е в пенсия, отново поема активна роля в управлението на компанията. Най-съществените промени настъпват с въвеждането на нови компютри, цветни принтери и периферни устройства на ниски цени, които превръщат компанията в един от трите най-големи производителя на компютри в света. През 1993 г., след като компанията вече е във възход, Пакард отново излиза в пенсия. През 1997 г. Hewlett-Packard става една от 30-те компании, чиято цена на акциите съставлява индекса Dow Jones Industrial Average на Нюйоркската фондова борса. През 1999 г. компанията отделя своя бизнес с измервания, електронни компоненти и медицина и създава дружеството Agilent Technologies, въпреки че запазва по-голямата част от обикновените акции в него до 2000 г. Също така през 90-те години Hewlett-Packard си сътрудничи с Intel Corporation при разработването на 64-битовия микропроцесор Itanium, който е представен през 2001 г.

През първото десетилетия на XXI в. Hewlett-Packard разширява дейността си в световен мащаб, като открива изследователски лаборатории в Бангалор, Индия (2002 г.), Пекин, Китай (2005 г.) и Санкт Петербург, Русия (2007 г.). Те допълват списъка, включващ лабораториите в Бристол, Англия (1984 г.), Токио, Япония (1990 г.) и Хайфа, Израел (1994 г.).

През 2002 г. Hewlett-Packard придобива Compaq Computer Corporation – основен американски производител на компютри, Този ход, направен по настояване на наскоро назначения главен изпълнителен директор, Карли Фиорина, която е първата жена, ръководеща компания, регистрирана в Dow Jones, среща остра съпротива от някои членове на борда на директорите и някои големи акционери, включително Уолтър Хюлет, син на съоснователя на компанията. Когато очакваните ползи от сливането не се материализират, тя е принудена да напусне през 2005 г. Въпреки това растежът продължава и през 2007 г. Hewlett-Packard става първата технологична компания, която преминава границата от 100 милиарда долара приходи от продажби за фискална година (след като предходната година за първи път изпреварва IBM по приходи).

Фиорина е заменена като главен изпълнителен директор и президент от Марк Хърд, който е бивш главен изпълнителен директор на NCR Corporation . По време на управлението на Хърд компанията започва стратегическа експанзия за разширяване в сектора на мобилните компютри. За тази цел през 2010 г. Hewlett-Packard придобива Palm, Inc., американски производител на персонални цифрови асистенти (PDA) и смартфони. Позицията на Palm на силно конкурентния пазар на смартфони е слаба, но нейната многозадачна операционна система, известна като webOS (наследник от следващо поколение на оригиналната Palm OS), се счита от анализаторите за водеща система за смартфони .

Хърд обаче е принуден да напусне компанията през 2010 г. Той е заменен от Лео Апотекер, който е бивш главен изпълнителен директор на германския софтуерен гигант SAP. През август 2011 г. Hewlett-Packard обявява, че ще преустанови производството на смартфони и на своя таблетен компютър, TouchPad (който дебютира само седем седмици по-рано), и че обмисля да отдели бизнеса си с компютри в отделна компания. Оттук нататък Hewlett-Packard ще се концентрира върху софтуер и услуги за бизнеса, като придобива британската компания за бизнес софтуер Autonomy Corporation за 11,1 милиарда долара.

През 2015 г. Hewlett-Packard се разделя на две компании: HP Inc., която произвежда персонални компютри и принтери, и Hewlett Packard Enterprise, която предоставя продукти и услуги за бизнеса.

Основатели на компанията

William Hewlett
Уилям Хюлет

 Уилям Хюлет (1913 – 2001)

Уилям Хюлет, (роден на 20 май 1913 г., в Ан Арбър, Мичиган, САЩ – починал на 12 януари 2001 г., в Пало Алто, Калифорния, САЩ), е американски инженер и бизнесмен, съосновател на корпорацията за електроника и компютри Hewlett-Packard Company (HP).

Интересът на Хюлет към науката и електрониката започва още докато е дете. През 1930 г. той постъпва като студент по инженерство в Станфордския университет в Калифорния. Там се запознава с американския инженер Дейвид Пакард и двамата стават приятели за цял живот. След дипломирането си (1934 г.) Хюлет получава (1936 г.) магистърска степен по инженерство в Масачузетския технологичен институт, Кеймбридж, и след това се завръща в Станфорд за по-нататъшно обучение.

На 1 януари 1939 г. по предложение на проф. Фредерик Терман и с начални средства в размер на 538 долара Хюлет и Пакард създават малка компания за електроника (HP) в нает гараж в Пало Алто, Калифорния. Един от продуктите на HP – аудиоосцилатор, осигурява първоначалния успех.

След военна служба в Сигналния корпус на армията на САЩ по време на Втората световна война Хюлет се завръща в HP (1947 г.) и става вицепрезидент, а през 1964 г. става президент – позиция, която запазва до 1977 г. Компанията се разраства бързо и през 1968 г. произвежда първия настолен калкулатор, HP 9100A, последван през 1972 г. от джобния калкулатор, HP-35. HP става още по-известна през 1984 г. със своя лазерноструен принтер. Хюлет е главен изпълнителен директор на HP (1969 – 1978), председател на изпълнителния комитет (1977 – 1983), заместник-председател на борда (1983 – 1987) и почетен директор (от 1987 г.). Хюлет допринася за много от техническите иновации в продуктите на HP. И той, и Пакард, популяризират иновативен стил на управление, който набляга на креативността, гъвкавостта, откритостта и работата в екип.

През 1983 г. Уилям Хюлет е удостоен с Националния медал за наука – най-високото научно отличие в Съединените щати.

Дейвид Пакард
Дейвид Пакард

 Дейвид Пакард (1912 – 1996)

Дейвид Пакард (роден на 7 септември 1912 г. в Пуебло, Колорадо, САЩ – починал на 26 март 1996 г. в Станфорд, Калифорния, САЩ) е американски електроинженер и предприемач, съосновател на Hewlett-Packard Company – производител на компютри, компютърни принтери и аналитично и измервателно оборудване.

След като получава бакалавърска степен от Станфордския университет през 1934 г., Пакард работи за General Electric Company в Скенектади, Ню Йорк. През 1938 г. той се завръща в Станфорд, където получава магистърска степен по електроинженерство, а през 1939 г. той и Уилям Р. Хюлет създават компанията си в гаража на Пакард с капитал от 538 долара. При управлението на компанията Пакард се доказва като експерт при администрирането на дейността, докато Хюлет осигурява редица технически иновации. Така компанията се превръща в най-големия световен производител на електронни устройства за тестване и измерване, както и в основен производител на персонални компютри и лазерни и мастиленоструйни принтери. Пакард е президент на Hewlett-Packard от 1947 до 1964 г., главен изпълнителен директор от 1964 до 1968 г. и председател на борда на директорите от 1964 до 1968 г. и от 1972 до 1993 г.

През 1988 г. Пакард получава Президентския медал на свободата и Националния медал за технологии.

История, иновации и разрастване на компанията

Как започва всичко

През 30-те години на миналия век американската култура е доминирана от озвучените филми, които заменят нямото кино, и от радиото. Тези технологии стават възможни благодарение на развитието на електрониката. Лесно е да се разбере защо младите Уилям Хюлет и Дейвид Пакард избират да учат електроинженерство в Станфордския университет.

garage where William Hewlett and David Packard began their company, HP
Гаражът в който Хюет и Пакард започват съвместната си работа

 1934 г. - Уилям Хюлет и Дейв Пакард стават приятели, след като се запознават и сближават по време на двуседмичен къмпинг.

 1938 г. - Уилям и Дейв работят на непълно работно време и създават устройства в гараж в Пало Алто. Само с капитал от 538 долара те изобретяват „HP Model 200A“ – осцилатор, използван за тестване на звуково оборудване. Компанията Walt Disney купува 8 осцилатора HP, за да подготви киносалоните за прожектиране на филма Fantasia.

 1939 г. - Уилям и Дейв използват хвърляне на монета, за да изберат име между Hewlett-Packard или Packard-Hewlett за новата компания, която създават. Първоначално тя се помещава в гаража, в който работят.

 Ранните дни

Уилям и Дейв започват да развиват своя бизнес през 40-те години. Те полагат основите за бъдещия успех на HP и са пионери в бизнес иновациите, които много технологични компании по-късно ще възприемат.

 1940 г. - HP се премества в помещения под наем в Пало Алто.

 1942 г. - HP създава новаторски план за здравеопазване за своите служители. HP също така използва отворен етажен план в своя офис. Той осигурява гъвкавост, но неочаквано насърчава сътрудничеството и творчеството. В наши дни повечето технологични компании използват отворени етажни планове.

Електронната индустрия се разширява

През 50-те години американската култура рязко се развива с телевизията, рокендрола и автомобилното производство. Технологичната индустрия също се разширява. Благодарение на успеха на HP различни технологични компании също се установяват в окръг Санта Клара.

 1951 г. - HP изобретява високоскоростния честотен брояч 524A. Тези продукти за измерване на сигнали ще спечелят милиарди за HP.

 1955 г. - 50-те години на миналия век са време на огромен растеж както за HP, така и за град Пало Алто. Населението на града се увеличава повече от два пъти през десетилетието, а овощните градини, характеризиращи града в миналото, са премахнати, за да направят място за магистрали, предприятия и училища. Пало Алто започва да се превръща във високотехнологичния център, какъвто е и днес.

 1957 г. - HP излиза на борсата, като акциите се продават за 16 долара. Акциите са издадени по две причини: за да могат основателите да планират и управляват по-добре необходимото имущество и за да се даде възможност на служителите да участват в компанията.

През същата година компанията изгражда първата си сграда, собственост на HP, в Stanford Research Park. Тя е проектирана така, че да повиши комфорта и креативността на служителите.

 1958 г. - Първото придобиване на HP е компанията FL Moseley Company, която е производител на висококачествени графични записващи устройства. Това придобиване поставя основата на печатния бизнес на HP.

 1959 г. - HP започва да развива дейност в глобален план, създавайки маркетингова организация в Женева и производствен завод в Boeblingen, Германия.

 1961 г. - На 17 март HP е листната за първи път на Нюйоркската фондова борса.

През същата година HP навлиза в областта на медицината чрез придобиване на Sanborn Company. Медицинското оборудване ще се превърне в значителен източник на приходи за HP, преди да бъде отделено в самостоятелно дружество през 2000 г.

 1963 г. - Изследването на космоса е в разгара си и HP изобретява честотен синтезатор, който се използва на борда на космически летателни апарати.

През същата година HP навлиза на азиатския пазар, като създава първото си съвместно предприятие Yokogawa-Hewlett-Packard (YHP) в Токио.

 1964 г. - HP празнува 25 години от създаването си. През същата година компанията изобретява атомния часовник. Способен да координира международното време до една милионна от секундата, това е най-точният часовник, създаван някога.

 1966 г. - Разкрита е първата лаборатория на HP. През същата година, в която е открита, лабораторията изобретява светодиодите (LED).

калкулатор HP 9100A
Научен калкулатор HP 9100A от 1968 г.

Започва компютърната ера

Първите персонални компютри се появяват в края на 60-те и 70-те години на миналия век. HP е в челните редици при разработването им.

 1968 г. - HP разработва първия си „персонален компютър“ – научен калкулатор, наречен HP 9100A. В рекламите на калкулатора се въвежда терминът „персонален компютър“.

 1974 г. - HP представя първия в света програмируем джобен калкулатор.

 1975 г. - HP става глобална компания. Приходите извън САЩ надвишават приходите в САЩ за първи път.

 1977 г. - Журналистите въвеждат термина „Силициевата долина“, за да опишат клъстера от процъфтяващи технологични компании в окръг Санта Клара.

HP прави технологията достъпна

първият персонален компютър от HP - модел 85 от 1980 год.

Първите компютри и принтери са твърде скъпи за средния потребител. HP цели да промени всичко това.

 1978 г. - Уилям Хюлет се оттегля от поста главен изпълнителен директор и е наследен от Джон Йънг.

 1980 г. - HP произвежда първия си компютър, HP-85. Той разполага с интуитивни периферни устройства и дори може да комуникира с други компютри.

 1981 г. - Продуктите на HP стават достъпни в Китай с откриването на китайския представителен офис на Hewlett-Packard в Пекин.

 1983 г - Представен е компютърът със сензорен екран HP-150, който позволява на потребителите да навигират в интерфейса чрез докосване на екрана.

 1984 г. - На пазара е пуснат първият принтер HP LaserJet, който бързо се превръща в най-популярния лазерен принтер в света.

 1985 г. - В Китай е създадено първото съвместно предприятие – China Hewlett-Packard (CHP).

 1991 г. - HP създава достъпен цветен принтер – HP DeskJet 500C.

 1993 г. - HP продава 10-милионната бройка от принтера HP LaserJet.

 1994 г. - HP създава първото многофункционално офис устройство, HP OfficeJet. То може да печата, изпраща факс и да копира. Принтерите HP LaserJet, DeskJet и OfficeJet са популярни и днес.

 1996 г. - Дейв Пакард умира на 83-годишна възраст. Заглавията във вестниците го описват като „бащата на Силициевата долина“.

Новото хилядолетие

 2001 г. - Intel и HP се обединяват, за да разработят процесора Itanium, който е с 64-битова архитектура.

През същата година Уилям Хюлет умира на 87-годишна възраст. Служители на HP, бизнес лидери и приятели по целия свят скърбят за загубата на човек, описван като един от истинските пионери в електронната индустрия.

Пак през 2001 г. HP създава звеното HP Services с цел предоставяне на консултации, аутсорсинг, поддръжка и внедряване на решения.

 2002 г. - HP и Compaq се сливат. Новата компания обслужва повече от един милиард клиенти в 162 държави. Борсовият символ на HP се променя на HPQ, за да отразява комбинираните компании.

 2004 г. - Алгоритъм за компресиране на изображения, разработен от HP Labs, се използва от НАСА за създаване на изображения с висока разделителна способност на Марс, предавани от марсохода Spirit на НАСА.

 2005 г. - През април HP придобива онлайн услугата за снимки Snapfish.

През юни същата година HP доставя 10-милионната бройка от сървъра HP ProLiant. Първите сървъри ProLiant, базирани на x86 процесор, са доставени през 1993 г. от Compaq (преди това Compaq e придобитa от HP). HP е номер 1 в класацията за световни доставки на x86 сървъри за 35 последователни тримесечия до тази дата (почти 9 години).

Пак през 2005 г. HP придобива компанията Scitex Vision – пазарен лидер в производството на широкоформатни и супер широкоформатни принтери за табели и билбордове, банери, улични рекламни пана и опаковки.

 2006 г. - HP доставя 100-милионната бройка от принтера LaserJet. Първият принтер LaserJet е доставен през 1984 г.

 2007 г. - HP постига целта си да рециклира 1 милиард паунда (около 453 милиона кг) хардуер.

През същата година оригиналният гараж на HP в Пало Алто е вписан в Националния регистър на историческите места като „Родното място на Силициевата долина“.

 2008 г. - На 26 август HP придобива Electronic Data Systems Corporation (EDS), мултимилиардна компания за технологични услуги. С това придобиване, първоначално обявено на 13 май, HP има едно от най-широките портфолиа от продукти, услуги и решения от край до край в технологичната индустрия. По стойност придобиването е най-голямото в сектора на ИТ услугите и второто по големина в технологичната индустрия след придобиването на Compaq от HP през 2002 г.

 2009 г. - HP придобива 3Com Corporation – водещ доставчик на решения за мрежово превключване, маршрутизиране и сигурност.

 2010 г. - HP представя HP Photosmart Premium с TouchSmart Web. Това е първият в света принтер, свързан с мрежата.

През същата година HP придобива компанията за софтуерна сигурност Fortify Software.

 2011 г. - На 18 август HP обявява придобиването на Autonomy Corporation plc – глобална компания за инфраструктурен софтуер за предприятия.

 2014 г. - Hewlett-Packard отбелязва своята 75-а годишнина.

През същата година Hewlett-Packard обявява планове за разделяне на две нови публично търгувани компании от Fortune 50. Hewlett Packard Enterprise ще се състои от предприятията за корпоративна технологична инфраструктура, софтуер и услуги на HP, докато HP Inc. ще включва персоналните системи и бизнеса на HP за печат и ще запази текущото лого.

 2016 г. - Представен е HP Jet Fusion – първият 3D принтер на HP.

 2018 г. - HP представя усъвършенстван 3D метален принтер – HP Metal Jet.

ffc008;"> 2019 г. - HP празнува своя 80-и рожден ден.

HP Jet Fusion 5200 3D
индустриален 3D принтер HP Jet Fusion 5200 3D

Еволюция на логото

Еволюцията на логото на HP отразява всички негови трансформации – от момента, в който компанията е основана в гараж, до разделянето ѝ на две паралелни структури. Пряк наследник на корпорацията майка е HP Inc. Нейният визуален идентификационен знак се появява през 1939 г. и не се промени драстично през годините. Оригиналната версия е черно-бяла. Синият цвят в логото е добавен едва в края на 70-те години на XX в. Понастоящем се използва иновативна негова версия.

Лого на Hewlett-Packard 1939-1954
1939-1954
Лого на Hewlett-Packard 1954-1964
1954-1964

 1939 – 1954. - Дебютната емблема директно отразява името на компанията, съставено от имената на основателите – Hewlett и Packard. Логото съдържа и друга свързана информация, която е от маркетингово естество. В средата на правоъгълния фон са разположени малките букви „hp“, оградени в кръг. Краищата им излизат извън кръга.

 1954 – 1964 - През 1954 г. компанията решава да премахне другите елементи и да остави само буквите „hp“ в кръг. Крачето на „h“ е насочено нагоре, а на „p“ – надолу. Те излизат извън границите на канта. Буквите и тънката линия около тях са в черно, а фоновият кръг е в бяло.

Лого на HP 1964 г
1964
HP Logo 1979
1979

 1964 – 1981 - Този период е много важен за емблемата на HP, тъй като тя се появява в синьо. Монограмът на hp сега е разположен между два тесни правоъгълника, които обграждат бял кръг. Именно в него се намира съкращението. Долната част е плътно черна, горната част е синя и е съставена от отделни широки ивици. Отдясно и отляво на графичния знак има пълно декодиране на името на корпорацията – имената на нейните основатели (първото е Hewlett, второто е Packard). Те са с тънки главни букви. Логото има лек наклон надясно.

 1979 – 2008 - Дизайнерите превръщат кръга с малката абревиатура във вертикален правоъгълник, за да го подчертаят, и поставят пълната версия на името на компанията до него. Буквите „hp“ имат същия дизайн като предишното лого, но без вертикални елементи. Те са боядисани в синьо и заемат диагонална позиция в бял кръг. От дясната страна има двустепенен надпис „Hewlett Packard“ с удебелени и гладки безсерифни глифове.

Лого на Hewlett Packard 1999 г
1999
Лого на Hewlett-Packard 2008-2014
2008-2014
Лого на Hewlett Packard
съвременното лого

 1999 – 2012 - През 1999 г. дизайнерското бюро Siegel+Gale подобрява логото, предлагайки кратка версия. В резултат на това логото се състои само от син хоризонтален заоблен правоъгълник с „hp“ в центъра на бял фон.

 2008 – 2014 - Емблемата през този период отново е кръгла и представлява син или черен кръг, на фона на който абревиатурата „hp“ е в бяло.

 2012 до днес - През 2012 г. кръглото лого започва да се използва на изсветлен фон. Но в края на периода настъпва повратна точка в работата на ИТ корпорацията: тя е разделена на две независими компании. Правоприемник е HP Inc., която поема производството на компютри и на друго цифрово оборудване. Първоначално компанията се връща към емблемата от 1981 г., която включва син заоблен правоъгълник и монограм „hp“ на бял фон.

Лого на Hewlett-Packard от 2016 г. до момента

 2016 до днес - През 2016 г. компанията решава да използва и нова търговска марка, разработена за нея от студио Moving Brands през 2008 – 2011 г. Новото лого има четири наклонени черни щрихи, които представят буквите „hp“. То се използва за продукти от висок клас.

Общественополезни цели на компанията

 Управленски подход и благотворителност - В началото на историята на компанията двамата основатели одобряват официални процедури за управление и Hewlett-Packard е една от първите корпорации, които използва подхода „управление според целите“. Те също така създават неформалното работно място, насърчавайки използването на собствени имена сред служителите, дори за себе си. Пакард и Хюлет също са известни с „мениджмънта чрез обикаляне“, посещавайки възможно най-много отдели без уговорки или планирани срещи и разговаряйки с обикновените работници толкова често, колкото и с мениджъри, за да разберат как работи компанията. Hewlett-Packard е едно от първите предприятия в Съединените щати, което подкрепя идеята, че служителите, клиентите и общността имат също толкова основателен интерес от представянето на компанията, колкото и акционерите. В резултат на това тя постоянно се класира сред най-добрите места за работа за жени и малцинства. Освен това се превръща в един от водещите дарители на благотворителни организации, дарявайки до 4,4% от печалбите си преди данъци.

 Фондация „Уилям и Флора Хюлет“ - През 1966 г. Хюлет и първата му съпруга Флора (починала през 1977 г.) основават фондация „Уилям и Флора Хюлет“, която подпомага множество екологични, артистични, образователни и социални каузи. Към момента на смъртта си Хюлет е един от най-богатите американци със състояние от 9 милиарда долара, като завещава 6 милиарда долара на фондацията.

 Фондация „Дейвид и Лусил Пакард“ - През 1964 г. Пакард и съпругата му Лусил основават фондация „Дейвид и Лусил Пакард“, за да предоставят безвъзмездни средства на организации с нестопанска цел в области като опазване на околната среда и образование. През 1986 г. Дейвид и Лусил Пакард даряват 40 милиона долара за основаването на детската болница Lucile Packard, разположена в Пало Алто, която отваря врати през 1991 г. Тя се смята за една от най-добрите педиатрични болници в страната и има лекарски персонал от 650 души. През 1996 г. тя се слива с Медицински център на Станфорд.

Опазването на околната среда като цяло и опазването на морето в частност е грижа на Пакард през целия му живот. Може би най-забележителният резултат от даренията на Пакард за опазване на околната среда е създаването на аквариума Monterey Bay, посещаван от 1,8 милиона души годишно. Разположен в Монтерей, Калифорния, на мястото на стара консервна фабрика за сардини, която е била включена в два от романите на Джон Стайнбек, той се нарежда сред най-големите аквариуми в света.

Основните цели на HP в областта на околната среда включват:

  • Намаляване на емисиите на парникови газове във веригата на стойността на HP с 50% до 2030 г. (в сравнение с 2019 г.) и постигане на нетни нулеви емисии до 2040 г.;
  • Използване на 100% възобновяема електроенергия в операции на компанията до 2025 г.;
  • Достигане на 75% кръговост за продукти и опаковки до 2030 г.;
  • Рециклиране на 1,2 милиона тона хардуер и консумативи до 2025 г., започвайки от 2016 г.;
  • Използване на 30% пластмаса, рециклирана след потребление, в персоналните системи на HP и портфолиото от печатащи устройства до 2025 г.;
  • Елиминиране на 75% от пластмасовите опаковки за еднократна употреба до 2025 г. в сравнение с 2018 г.;
  • Постигане на нулеви отпадъци в операциите на HP до 2025 г.;
  • Намаляване на използването на питейна вода в глобалните операции с 35% до 2025 г. в сравнение с 2015 г.

Източници

Още статии

Volkswagen – класика от Германия

Volkswagen – класика от Германия

14 февруари 2024, 12:30 преглеждания 2468